Vectr – darmowy program do tworzenia grafiki. Jak samodzielnie wykonać prosty plakat w programie Vectr? 5 plakatów do dziecięcego pokoju do pobrania za darmo

W wolnych chwilach uczę się grafiki. Moje pierwsze zmagania z grafiką mogliście zobaczyć w poście o walentynkowych kuponach miłości i monsterze. Dziś chciałabym pokazać Wam moje kolejne prace – pięć plakatów w formacie A4 do pobrania za darmo. Plakaty mogą być ozdobą dziecięcych pokoi i nie tylko. Wszystkie projekty stworzyłam w programie Vectr, słyszeliście o nim?

Vectr to darmowe narzędzie do tworzenia grafik, jest intuicyjne, a więc łatwe w obsłudze nawet dla osób początkujących. Jedyną trudnością może okazać się język – strona internetowa, całe narzędzie, a także instrukcje są wyłącznie w języku angielskim. Do użycia programu w wersji online nie jest wymagana rejestracja. Chociaż osobiście polecam założenie swojego profilu tak, aby mieć możliwość zapisu szkicu swoich dokumentów (wersja bez rejestracji umożliwia tylko zapisywanie plików w formacie JPG, png i svg, udostępnienie lub wydruk). Program można również zainstalować na swoim komputerze w systemach: Mac, Windows, Linux i Chromebook.

Vectr jest nowym programem – działa dopiero od 2017 roku, więc brakuje mu jeszcze paru rzeczy, które mogłyby usprawnić jego użytkowanie. Mi osobiście najbardziej przeszkadza brak możliwości zapisu plików w formacie pdf , a także brak widocznego znaku „cofnij”. Przeszukałam program wzdłuż i wszerz, aby odnaleźć funkcję cofnij – należy skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctr+Z lub nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję „undo”. Na minus zasługuje też bardzo mała liczba czcionek do wyboru (na szczęście większość z nich posiada polskie znaki).

 

Przygotowałam dla Was podstawową instrukcję o tym, jak rozpocząć pracę z programem Vectr i stworzyć prosty plakat w chmury

Wchodzimy na stronę https://vectr.com/, rejestrujemy się (zakładka „my profile”) lub od razu przechodzimy do zabawy w programie (klikamy na zakładkę „New file”). Pojawia nam się pusty plik podzielony na trzy części: prawy i lewy pasek, po środku pusty, biały arkusz.

Rozpoczynamy od ustawienia strony. W tym celu z lewego paska wybieramy zakładkę „Pages”. Możecie wpisać dowolny wymiar waszej strony w „Page settings” lub wybrać rozmiar z przygotowanych w programie „Custom size”. Ja wybrałam format A4. W przypadku opcji „page settings”, czyli własnego wpisania wymiaru strony, jeżeli chcecie zmienić piksele na inne jednostki np. centymetry czy milimetry, zmieńcie ustawienia dokumentu wybierając z prawego paska funkcję „file settings”.

 

 

 

Strona ustawiona, więc czas przejść do pracy.

Na lewym wąskim pasku są umieszczone różnego rodzaju narzędzia, po naciśnięciu ostatniej opcji „…” pasek rozwija się. Z rozwijanej części paska wybrałam kształt chmury.

 

 

Po narysowaniu figury, z prawej strony pojawia się nowa zakładka, która umożliwia zmianę koloru wypełnienia, kontur, cienie, przeźroczystość. Zmieniamy kolor wypełnienia („background”).

 

 

Następnie zaznaczamy chmurę i robimy jej kopię (skróty klawiszowe: Ctr+C i Ctr+V). Klikamy na skopiowany kształt i zmieniamy kolor jego wypełnienia. Powtarzamy czynność do momentu, aż uzyskamy wybraną przez nas gamę kolorystyczną (ja wybrałam cztery kolory chmur).

 

 

Następnie układamy chmury w kilka rzędów (ja zrobiłam 4 rzędy). Zaczynając od prawego wierzchołka u góry, przeciągamy myszką tak, aby zaznaczyć obszar obejmujący wszystkie chmury. Naciskamy prawy przycisk myszy i wybieramy opcję grupuj („group”).

 

 

Zgrupowane obiekty kopiujemy dwa razy i przesuwamy je tak, aby przykryć chmurami cały arkusz. Nasze obrazki mogą wychodzić poza ramy głównego arkusza (wszystko co znajduje się poza obszarem naszego arkusza, zostanie wycięte w momencie zapisu).

 

 

Zapis: z prawego paska klikamy w opcję „Export”, wybieramy format JPG, png lub svg i naciskamy „download”. Uwaga, przy zapisie JPG pamiętajcie by ustawić 100% JPG quality.

 

 

Jeżeli chcecie zapisać plik w formacie PDF, polecam użycie darmowych programów do konwersji. Najczęściej używam tego programu.

 

Ostatecznie plakat prezentuje się w ten sposób:

 

POBIERZ DARMOWY PLAKAT W FORMACIE A4

 

Przedstawiona w artykule instrukcja, pokazuje w jaki sposób samodzielnie wykonać jeden z najprostszych plakatów, który może być ozdobą dziecięcego pokoju.

Pomimo, że Vectr jest darmowym programem myślę, że można w nim stworzyć wiele ciekawych rzeczy. Przygotowałam dla Was jeszcze cztery propozycje plakatów, które projektowałam używając przeróżne funkcje tego programu. Wszystkie plakaty możecie pobrać i wydrukować w celu osobistego użytku. Plakaty mają format A4. Polecam wybrać opcję najlepszej jakości druku i wydrukować na papierze technicznym lub skorzystać z punktu druku.

 

Biało-miętowy plakat w gwiazdy z napisem „Słodkich Snów”

 

POBIERZ DARMOWY PLAKAT W FORMACIE A4

 

Szary plakat z wesołą chmurą z napisem „Czekam na tęczę”

 

POBIERZ DARMOWY PLAKAT W FORMACIE A4

 

Plakat z balonami z napisem „Leć po marzenia”

 

POBIERZ DARMOWY PLAKAT W FORMACIE A4

 

Geometryczny plakat ze szczytami gór

 

POBIERZ PLAKAT W FORMACIE A4

 

Plakaty są darmowe, tylko do użytku osobistego. Nie wyrażam zgody na używanie plakatów w celach komercyjnych.

Będzie mi bardzo miło, jeżeli udostępnicie ten wpis 🙂 Jeżeli skorzystacie z umieszczonej instrukcji, albo pobierzecie plakaty i staną się one ozdobą waszych mieszkań, koniecznie dajcie mi o tym znać :).

 

Słyszeliście o programie Vectr? Lubicie samodzielnie tworzyć grafiki? Jakich programów najczęściej używacie?

 

Mockupy pobrałam ze strony: http://www.graphicsfuel.com/ 

 

OBSERWATORZY BLOGGER | BLOGLOVIN’ | FACEBOOK | GOOGLE + | INSTAGRAM | PINTEREST | ZSZYWKA

 

8 komentarzy

 • KreoVita 25 lipca 2017 at 16:53

  Program wydaje się ciekawy. Nie znałam go wcześniej, ale na pewno mu się przyjrzę:)

  Reply
 • Martyna 25 lipca 2017 at 22:05

  Fajny program i plakat wyszedł ciekawie 🙂

  Reply
 • Jasio 26 lipca 2017 at 09:17

  Program bardzo ciekawy ostatnio sporo się w nim bawiłem.

  Reply
 • aknezz 26 lipca 2017 at 22:02

  Geometryczny z górami najbardziej mi się spodobał ♥ Podobają mi się takie dodatki do pokoju dziecięcego 🙂

  Reply
 • szymka 29 lipca 2017 at 00:15

  Bardzo fajny pomysł na ozdoby, podoba mi się :* Buziaki

  Reply
 • 30plus blog 29 lipca 2017 at 14:11

  Koniecznie muszę go wypróbować, ależ cuda idzie w nim zrobić 😉

  Reply
 • Panidocia 8 sierpnia 2017 at 13:41

  Świetne grafiki! Myślałam ostatnio aby coś zaprojektować do pokoju córeczki, ale tu by dominował kolor różowy 😉 Myślisz, że Vectr jest lepszy od Canvy?

  Reply
  • Kinga www.smartlifestyle.pl 13 sierpnia 2017 at 19:22

   Myślę, że oba programy są na podobnym poziomie 🙂 Canvę lubię ze względu na wiele przykładowych grafik, które można dowolnie edytować, to świetny program do tworzenia dokumentów np. zaproszeń, CV, plakatów, a także obróbki zdjęć. Natomiast Vectr bardziej przypomina mi Illustratora, czyli jest nastawiony na samodzielne tworzenie grafiki wektorowej 🙂

   Reply

Leave a Comment