Spływ kajakowy podczas weekendu – jak zaplanować?

W zeszłym tygodniu na blogu prezentowałam Wam moje 11 must have gadżetów, których zakup polecam rozważyć przed wzięciem udziału w spływie kajakowym.  Oczywiście chodzi o spływ kajakowy, który organizowany jest na dłużej niż jedno popołudnie, a nocleg będzie odbywać się w warunkach polowych.

Co roku, razem z grupą znajomych organizujemy weekendowego spływ kajakowy. Również w tym roku, a mówiąc konkretnie w ostatni weekend, taki spływ się odbył. Dziś podzielę się z Wami sposobami na organizację spływu wśród grupy znajomych. Może ten post stanie się dla Was inspiracją i sami podejmiecie decyzję o organizacji weekendowego wypadu.

Jak zaplanować weekendowy spływ kajakowy?

 

 1. Zbierz znajomych

W spływach kajakowych dla nas najważniejszą kwestią jest towarzystwo. Samotny spływ w celach wyłącznie rekreacyjnych jest dosyć nudny. W gronie znajomych można porozmawiać, pośmiać się i zapomina się o bólach mięśni (niestety dla nieprzystosowanych do codziennej aktywności fizycznej zakwasy pojawią się na pewno). Naszym sprzymierzeńcem jest Facebook. Na miesiąc przed spływem na portalu społecznościowym tworzona jest zamknięta grupa, gdzie zapraszanych jest około 60 znajomych. Najbliżsi znajomi oraz osoby nieposiadające konta na Facebooku dowiadują się o planowanym spływie również osobiście.  Na tydzień przed wypływem znamy ostateczną liczbę uczestników, zazwyczaj waha się ona w granicach 12-20 osób.

 

 1. Wybierz termin

W organizacji wycieczek największy problem sprawia dogranie terminu ze wszystkimi chętnymi. Problemem jest również pogoda, kapryśna i nieprzewidywalna. Przy wyborze terminu kierujemy się trzema zasadami. Po pierwsze, spływ organizowany jest na weekend – spotykamy się w piątek po godzinie 15, rozstajemy w niedzielę około godziny 18. W ciągu tygodnia większość z nas pracuje, a branie urlopu specjalnie na spływ według nas jest nieopłacalne. Po drugie, spływ organizowany jest pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Wybór wakacyjnych miesięcy jest argumentowany większym prawdopodobieństwem sprzyjającej pogody oraz nie pokrywa się z sesją, obronami i przygotowaniami do wrześniowych poprawek. Po trzecie, wstępnie rezerwujemy sobie czas na dwa kolejne weekendy. 4 dni przed pierwszym zaplanowanym weekendem ostatecznie podejmujemy decyzję, na który weekend się decydujemy (wybieramy oczywiście ten z bardziej sprzyjającą pogodą).

 

 1. Wybierz miejsce

Polecaną przez nas trasą jest rzeka Krutynia na Pojezierzu Mazurskim. Jest to znany szlak kajakowy przebiegający przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny. Miejsce spokojne, malownicze, wśród naturalnych leśnych krajobrazów.

 

 1. Zaplanuj trasę i nocleg

Po wyborze terminu i miejsca, czas na zaplanowanie trasy. Pojawia się oczywiście pytanie: gdzie znaleźć nocleg? My decydujemy się nocleg w namiotach, więc plan naszej podróży uzależniony jest od pól namiotowych. Trasa zaplanowana jest w taki sposób, aby piątek był dniem zapoznawczym i nocowaniem na polu namiotowym, sobota dniem spływu z jedną przerwą na obiad i wieczornym dopłynięciem na kolejne pole namiotowe, niedziela dniem spływu i dopłynięciem do miejscowości, skąd odchodzą autobusy. Naszą trasę dopiszę dokładnie w kolejnym poście.

 

 1. Przygotuj sprzęt

Liczba uczestników jest już znana i cała trasa została opracowana, kolejnym krokiem jest przygotowanie niezbędnego sprzętu i dogranie wszystkich usług:

– rezerwujemy noclegi/miejsca na polach namiotowych (dowiadujemy się jakie są warunki sanitarne na polach namiotowych oraz gdzie znajduje się najbliższy sklep);

– rezerwujemy kajaki wraz z kamizelkami (polecamy jeden kajak na dwie osoby). Za dodatkową opłatą zamawiamy dowóz kajakowy – Informujemy firmę, gdzie należy dostarczyć zamówione kajaki oraz gdzie dokonamy zwrotu kajaków;

– przygotowujemy namioty, śpiwory, kupujemy prowiant na piątek i sobotnie śniadanie;

– pakujemy plecaki zabierając tylko niezbędne rzeczy. Sprawdzamy, jak będzie przewożony nasz bagaż – my przewozimy swój bagaż w luku bagażowym kajaku (dzwoniąc do wypożyczalni pytamy, jaka jest pojemność luku w naszym kajaku). Sprawdź 10 gadżetów, które polecam zabrać ze sobą na spływ kajakowy;

– sprawdzamy dojazd. Rezerwujemy bilety na autobus, miejsce parkingowe na samochód;

– przed wyjazdem dogadujemy się również kto nocuje z kim w namiocie oraz kto płynie z kim w kajaku tak, aby uniknąć ewentualnych niedomówień podczas spływu.

 

 1. Ustal organizatora logistycznego

Powodzenie spływu zapewni dobra organizacja. Najlepiej, gdy wśród grupy znajomych znajdą się jedna bądź dwie osoby, które staną się logistycznymi organizatorami wyjazdu. Organizator i współorganizator zajmą się założeniem grupy na Facebooku, zamówieniem kajaków, zamówieniem miejsc na polach namiotowych, zbieraniem pieniędzy na opłacenie usług oraz przygotują plan podróży. Ponieważ spływ kajakowy wśród grupy znajomych nie jest spływem zorganizowanym w celach zarobkowych, organizator logistyczny oczywiście nie odpowiada za wyżywienie, namioty, śpiwory oraz nie ponosi odpowiedzialności  za ewentualne urazy osób uczestniczących w spływie.

 

Przeczytaj również:

 • 11 gadżetów, które polecam zabrać ze sobą na spływ kajakowy

1 Komentarz

 • Żwawy Leniwiec 22 sierpnia 2016 at 13:12

  Bardzo lubię spływy kajakowe, ale nie odważyłam się dotąd na wyjazd pod namiot. To musi być ciekawe doświadczenie 😉

  Reply

Leave a Comment