JAK ZORGANIZOWAĆ WEEKENDOWY SPŁYW KAJAKOWY ZA MNIEJ NIŻ 100 ZŁ?

 

Od 5 lat mój chłopak bierze udział w spływie kajakowych na rzece Krutynia. Cel spływu jest prosty: spędzić weekend w gronie znajomych uprawiając aktywność fizyczną i wydać jak najmniej pieniędzy. Spływ organizowany jest na weekend – od piątku do niedzieli, nocleg odbywa się w namiotach.

 

300816E

 

Dzień I (piątek)
Jest to głównie dzień przeznaczony do zgromadzenia wszystkich uczestników. Nasza baza wylotowa jest ulokowana we wsi Zgon (województwo warmińsko-mazurskie). Z Warszawy dojazd autobusem zajmuje około 4-5h. W piątek rozbijamy namioty na polu namiotowym i organizujemy  ognisko. W miejscowości znajduje się jeden mały sklepik czynny do 22, dlatego prowiant na piątek i sobotni poranek przywozimy ze sobą. Obok sklepu znajduje się restauracja oferująca zarówno dania typu fast food – frytki, zapiekanki itp., jak i tradycyjne polskie dania: schabowy z ziemniakami i surówką, czy pierogi, ogólnie polecamy restaurację na zjedzenie obiadu.

Dzień II (sobota)
W sobotę około godziny 10 wypożyczalnia dowozi nam kajaki. Pakujemy rzeczy i płyniemy jeziorem Mokrym, następnie przenosimy kajaki na jezioro Krutyńskie  i zaczynamy płynąć rzeką Krutynią przez malowniczy rezerwat przyrody. Dopływamy do miejscowości Krutyń gdzie osiadamy na prywatnym polu namiotowym. Przepłynięcie odcinka zajmuje około 5h.

Dzień III (niedziela)
Wyruszamy bez pośpiechu i płyniemy rzeką Krutyń do miejscowości Ukta. Ukta jest zakończeniem naszej wyprawy. W czasie spływu można zatrzymać się w Wojnowie i zwiedzić klasztor Staroobrzędowców. Odcinek pokonuje się w jakieś 3-4 godziny.
Autobus z Ukty do Warszawy odjeżdża o godz. 15:45.

 

300816D

fot. Asia

fot. Asia

 

Przeliczenie kosztów:

– wypożyczenie kajaka dwuosobowego kosztuje 20-35 zł/dzień (nie uwzględniony jest w tym tak zwany dowóz kajaków).  Koszt  kajaków na cały spływ wynosi 50-80zł.

W tym roku koszt wypożyczenia jednego kajaka wyniósł nas 40 zł za cały pobyt (2 dni). Za dowóz i zwrot kajaków zapłaciliśmy łącznie 100 zł (koszt związany z dowozem rozkładany jest na wszystkich uczestników wyprawy, dlatego im więcej osób biorących udział, tym lepiej).

– ceny za nocleg na polu namiotowym są bardzo rozbieżne (od 10 do 20 zł osoba/noc). Ceny zależą od różnorodnych czynników, na przykład w niektórych miejscach opłaty pobierane są za namiot, w innych za osoby, czasem liczone są gabaryty namiotu. Na polach namiotowych płaci się również za samochód.

– prysznic (w Zgonie za darmo na polu namiotowym, w Krutyni 5 zł w ośrodku PTTK);

– dojazd i wyżywienie we własnym zakresie.

W tym roku ceny za osobę klarowały się następująco: 28 zł za osobę w kajaku, pierwsze pole namiotowe: 12zł za mały namiot (w namiotach spały dwie osoby, więc ostatecznie cena za osobę wyniosła 6 zł) + 4zł za osobę w namiocie, drugie pole namiotowe: 20 zł za osobę

Łącznie: 58 zł

Do kwoty należy dodać: dojazdy, wyżywienie, prysznic, ognisko, które są kwestią indywidualną

 

fot. Asia

fot. Asia

Napisz komentarz

Leave a Comment