Gdzie szukać literatury do pracy dyplomowej i artykułów naukowych? Kilka przydatnych linków

Tryskam radością i dumą z samej siebie, bo od wtorku mogę tytułować się Magistrem 🙂

Jako świeżo upieczona absolwentka wyższej uczelni mam za sobą lata pisania naukowych artykułów, przygotowywania prezentacji i obronę dwóch prac dyplomowych. Postanowiłam podzielić się z Wami linkami do stron, z których stale korzystałam przez pięć lat studiów. Korzystałam z tych stron, gdy potrzebowałam znaleźć odpowiednią literaturę przedmiotu lub chciałam sprawdzić poprawną pisownię. A zatem dzisiejszy post dedykuję wszystkim, którzy zastanawiają się gdzie szukać literatury do pracy dyplomowej i artykułów naukowych. Przedstawiam Wam mój studencki niezbędnik.

 

Katalogi

Największą kopalnią źródeł literatury są katalogi bibliotek. Jako student ma się nieograniczony dostęp do biblioteki uczelnianej i swojego wydziału, ale również osoba z zewnątrz nie powinna mieć problemu przy zakładaniu karty bibliotecznej.

Katalog Biblioteki Narodowej

Katalog Online Bibliotek UW

Katalog Centralny Politechniki Warszawskiej

Nukat, czyli Katalog Zbiorowy Polskich Bibliotek Narodowych

Karo, czyli Katalog Rozproszonych Bibliotek Narodowych

 

Wyszukiwarki internetowe

Wpisanie interesującego mnie hasła w samą wyszukiwarkę Google czasem przynosiło zamierzony rezultat, ale jeżeli chciałam obracać się tylko wśród zasobów o charakterze naukowym korzystałam z:

Google Scholar 

Base 

Google Book Search

 

Inne źródła

Research Gate to interesująca platforma do dzielenia się publikacjami i wzajemnego komentowania swoich prac. Aby swobodnie korzystać z platformy, konieczna jest (darmowa) rejestracja. Korzystałam z tej strony, gdy interesował mnie jakiś artykuł naukowy, ale miałam dostęp tylko do jego abstraktu (bez możliwości pobrania całego dokumentu). Za pomocą Research Gate, jednym kliknięciem, wysyłałam zapytanie do autora artykułu z prośbą o udostępnienie. Autor artykułu dostawał informację, że chciałabym zobaczyć jego pracę, zaznaczał możliwość udostępnienia i już bezpośrednio na mojego maila trafiał pdf z calym artykułem.

Mając dostęp do katalogów bibliotek, nie tylko możemy wypożyczać książki, ale również przeglądać min. bazy czasopism z całego świata. Jedną z najczęściej używanych przeze mnie ogólnodostępnych baz czasopism naukowych jest Directory of Open Access Journals.

Zasoby wykładowców. Przy pisaniu prac naukowych myślę, że nieocenioną pomocą są znajomości. Do wielu źródeł naukowych udało mi się dotrzeć dzięki pomocy ze strony prowadzących zajęcia. Gdy zależało mi na jakimś artykule, a nie mogłam go znaleźć w pełnej wersji elektronicznej, pisałam maile do nauczycieli. Co ciekawe, często oprócz poszukiwanego przeze mnie artykułu, otrzymywałam podpowiedzi, jaką jeszcze dodatkową literaturę polecają.

 

Poprawna pisownia

Chociaż w moim rodzinnym domu półki pełne są grubych ksiąg nazywanych „Encyklopedia” lub „Słownik”, całkowicie przerzuciłam się na ich elektroniczne odpowiedniki. Często zerkam do:

Słownika języka polskiego PWN

Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego

Słownika synonimów

 

Zasady pisania prac dyplomowych są praktycznie na każdej wyższej uczelni inne. Różnice są również między wydziałami, katedrami, a nawet poszczególnymi wykładowcami. Na swojej drodze spotkałam cztery osoby, które uczyły mnie jak powinna wyglądać praca dyplomowa (dwóch prowadzących seminaria i dwóch promotorów). Co ciekawe, każda z tych czterech osób reprezentowała ten sam wydział, a zupełnie inaczej narzucała zasady cytowania, spisu literatury, formułowania przypisów, podpisywania tabel i inne. Dlatego moja rada jest taka, że nie opłaca się wyszukiwać w Google poradników „jak pisać pracę dyplomową?”, czy „zasady pisania prac dyplomowych” (chociaż akurat ten poradnik przypadł mi do gustu) no chyba, że Wasz promotor pozostawia tą kwestię do Waszej samodzielności (szczęściarze^^). Za to polecam jeszcze przed rozpoczęciem pisania pracy zapytać swojego promotora o przykład dobrze napisanej publikacji. A jeżeli chcecie oszczędzić sobie czas na wizytu u promotora, to po prostu sięgnijcie po książkę jego autorstwa.

 

OBSERWATORZY BLOGGER | BLOGLOVIN’ | FACEBOOK | GOOGLE + | INSTAGRAM | PINTEREST | ZSZYWKA

 

 

5 komentarzy

Leave a Comment