Czy warto założyć bloga?

kaboompics.com

kaboompics.com

 

Czy warto prowadzić bloga? Jakie korzyści może przynieść założenie własnej strony internetowej? Jeżeli szukasz zajęcia na wypełnienie wolnego czasu, chcesz rozwijać swoje pasje i iść do przodu za trendami w dziedzinach, które Cię interesują, nie wahaj się i dołącz do blogowego świata, czyli tak zwanej blogsfery.

Dziś opiszę tylko dziesięć powodów, dla których zdecydowałam się na powrót do blogowania (sprawdź: mój poprzedni blog). Powodów jest oczywiście znacznie więcej, ale w tym poście skupię się przede wszystkim na argumentach dotyczących pisania bloga o swojej pasji bez nastawiania się na zarobek.

Dziesięć powodów, dla których powinieneś założyć bloga

 

  1. Nic Cię to nie kosztuje

Blog możesz założyć zupełnie za darmo. Wystarczy, że posiadasz maila i skorzystasz z darmowej witryny oferującej założenie bloga. Darmowego bloga możesz założyć na takich platformach, jak na przykład blogger.com czy wordpress.com. W zaledwie kilka minut po wypełnieniu paru formularzy online zostaniesz dumnym posiadaczem własnej strony. Korzystając z darmowych platform nie musisz martwić się o hosting, czyli w wielkim skrócie miejsce, gdzie przechowywana jest zawartość Twojego bloga, o to wszystko dba platforma, na której założyłeś blogowe konto. Mój pierwszy blog działa na platformie blogger.com, w przypadku Smart Lifestyle korzystam z wordpressa. Z obu witryn jestem bardzo zadowolona i szczerze polecam.

 

  1. Otworzenie bloga jest intuicyjne i nie wymaga zaawansowanych umiejętności informatycznych

Założenie bloga jest naprawdę bardzo proste. Nie musisz być informatykiem i nie musisz nawet znać podstawowych zasad HTML czy CSS, aby cieszyć się własnym blogiem. Darmowe platformy blogowe oferują darmowe szablony oraz darmowe dodatki do bloga tzw. widżety (ang. widgety), które za pomocą paru kliknięć myszki możesz dostosować do własnych upodobań i potrzeb. Gdy Twój blog zacznie się rozwijać, a ty będziesz chciał całkowicie zmienić, czy urozmaicić swój szablon o dodatkowe funkcje, w Internecie możesz znaleźć wiele darmowych kursów i instruktaży, które ułatwią Ci zrozumienie języka tworzenia stron internetowych. Zakładając pierwszego bloga byłam zupełnie zielona na temat języków tworzenia stron, a mimo to w miarę upływu czasu wszystko zaczęło się rozjaśniać. Tworzenie strony internetowej jest dosyć pracochłonnym zajęciem, ale dzięki gotowym szablonom i instrukcjom można w bardzo szybkim tempie wszystko zrozumieć.

 

  1. Uczysz się planowania

Jeżeli zaczynasz blogować „na poważnie”, wkrótce orientujesz się, że kalendarz i notatnik to twoje dwa niezbędne gadżety. Pamięć potrafi zawieść, dlatego wszelkie pomysły na posty najlepiej zapisywać w jednym miejscu. W razie braku weny, warto zawsze zajrzeć w swoje szkice. Blogowanie nauczyło mnie planowania – zastanawiam się nad tematem, planuję jego treść i grafiki.

 

  1. Uczysz się systematyczności

Blogowanie uczy schematycznego postępowania. Schematy mogą dotyczyć zarówno samej formy prowadzenia bloga – przekazywania treści, doboru grafik, ale również dotyczą częstotliwości publikacji. Chcesz, aby Twój blog przyciągał czytelników i nie świecił pustkami? Musisz nauczyć się systematyczności. Blogowanie nauczyło mnie zarządzania czasem. W ciągu dnia wypełniam swoje obowiązki, a po godzinach zajmuję się blogiem – to jeden ze sposobów na relaks.

 

  1. Pracujesz nad stylistyką wypowiedzi

Jednym z powodów, dla którego założyłam bloga o tematyce lifestylowej jest chęć popracowania nad stylistyką. Blogowanie zachęca do czytania, pisania, uczy podstaw językowego ukształtowania wypowiedzi. Wielokrotnie sprawdzam, jak dany wyraz odmienia się przez przypadki oraz przypominam sobie zasady interpunkcji.

 

  1. Wzrasta Twoje doświadczenie pisarskie i dziennikarskie

Bloger jest po części pisarzem i dziennikarzem. Blogowanie uczy lekkiego pióra, stawiania pytań badawczych i formułowania hipotez. Blogując, pewnie często nieświadomie, zwiększamy swoje umiejętności szybkiego wyszukiwania informacji, odrzucania niepotrzebnej treści i powoływania się na różne źródła.

 

  1. Rozwijasz swoje pasje

W sieci pełno jest blogów kulinarnych, kosmetycznych, modowych itd. A mój drugi blog dotyczy stylizacji naturalnych paznokci. Blogowanie rozwija pasje. Z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc chcę uczyć się coraz więcej, śledzę najnowsze trendy w dziedzinach, które mnie interesują, pomagam i uczę się od innych.

 

  1. Poznajesz nowych ludzi

Blogowanie łączy nas z ludźmi takimi, jak my. Stajemy się uczestnikami blogowej społeczności. Poznajemy nowych ludzi, wymieniamy maile, piszemy komentarze. Czasem kontakt online przeradza się w przyjaźń mimo odległości. Dzięki prowadzeniu bloga poznałam nowych ludzi, z którymi łączą mnie wspólne poglądy i zainteresowania.

 

  1. Blogowanie wypełnia wolny czas

Blogowanie jest doskonałym wypełniaczem wolnego czasu. Jeżeli czujesz, że doskwiera Ci nuda, załóż bloga! Prowadząc bloga zapominam o słowie znudzenie, a pomysły na spędzenie wolnego wieczoru przychodzą same.

 

  1. Uczysz się podstaw fotografii i grafiki

Prowadząc własną stronę zależy Ci, aby publikowane treści, fotografie i grafiki były jak najlepszej jakości. Nie musisz martwić się brakiem wolnego sprzętu. W Internecie znajdziesz wiele kursów i poradników, jak polepszyć swoje umiejętności fotograficzne bez wydawania majątku. Blogowanie zachęca do poszerzania wiedzy na temat fotografii i graficznej prezentacji.

 

100816B

 

POBIERZ GRAFIKĘ

Napisz komentarz

Leave a Comment