10 projektów jednorodzinnych domów energooszczędnych i pasywnych

Własny dom z tarasem i przytulnym ogrodem jest marzeniem wielu osób. Jednym z pierwszych etapów (i według mnie jednocześnie jednym z najbardziej ekscytujących momentów) wyjścia ze strefy marzeń do fazy realizacji jest wybór odpowiedniego projektu. Pamiętam, że już jako mała dziewczynka planowałam jak powinien wyglądać mój wymarzony dom (jego rozkład pomieszczeń, liczba pokoi itp.), a w grze The Sims swoją największą uwagę skupiałam na projektowaniu i umeblowaniu zbudowanych przeze mnie pomieszczeń. W dzisiejszym artykule powracam do marzeń z mojego dzieciństwa, gdyż chcę Wam pokazać dziesięć, według mnie ciekawych projektów domów jednorodzinnych. Projekty te zwróciły moją szczególną uwagę, gdyż idealnie wpisują się w obecnie panujące trendy życia eko i smart. Reprezentują kategorie domów energooszczędnych i pasywnych.

Projekty domów energooszczędnych i pasywnych zaprojektowane są w taki sposób, by generować jak największe oszczędności grzewcze i nie tylko. Koszty wykonania takich budynków są wyższe od kosztów realizacji standardowych domów, ale opłacalność ich budowy pojawia się na etapie eksploatacji.

Jakie są zalety domów energooszczędnych i pasywnych? Takie domy są doskonale zabezpieczone przed ucieczką ciepła i charakteryzują się niskim zużyciem energii, co realnie odzwierciedla się w niższych niż w standardowych domach comiesięcznych opłatach. Z roku na rok, wzrasta też wartość rynkowa takich domów, a więc są one inwestycją efektywną ekonomicznie. Obecne stosowane technologie sprawiają, że domy energooszczędne i pasywne nie tylko dają duży komfort użytkowania, ale są również przyjazne środowisku. Ich budowa i eksploatacja nie wpływa negatywnie na środowisko, dom jest odpowiednio przewietrzony, ogrzany i naświetlony, występuje dobra izolacja ciepła i dźwięków, co może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Jak wygląda dom energooszczędny, a jak pasywny? Nie będę wchodzić w najważniejsze różnice projektowo-konstruktorskie (dobór instalacji grzewczej, wentylacji, ociepleń dachu, ścian i podłóg, wybór drzwi, okien i innych materiałów budowlanych), bo takimi tematami powinien zajmować się specjalista, ale opiszę wizualne różnice takich budynków i pokaże Wam kilka przykładowych projektów.

 

Warto wiedzieć, że…

Standard energetyczny domu energooszczędnego: NF40. Oznacza to, że domem energooszczędnym nazywamy dom którego roczne zapotrzebowanie na energię wynosi nie więcej niż 40 kWh/m2/rok.

Standard energetyczny domu pasywnego: NF15. Oznacza to, że domem pasywnym nazywamy dom którego roczne zapotrzebowanie na energię wynosi nie więcej niż 15 kWh/m2/rok.

 

Dom energooszczędny

Z pozoru domy energooszczędne nie różnią się wizualnie od pozostałych, tradycyjnie wykonanych budynków. Główna różnica w wyglądzie polega na tym, że domy energooszczędne mają formę prostej, zwartej bryły, a ich położenie oraz rozkład pomieszczeń względem stron świata nie podlega zasadom feng shui, lecz ustalane są w oparciu o nasłonecznienie (np. największe przeszklenia stosuje się od południa). W projektach domów energooszczędnych ogranicza się występowanie wszelkich załamań ścian i dachu.

Dom pasywny

Bryła domu pasywnego również powinna być zwarta i prosta, ale tu wymagania są znacznie ostrzejsze. Aby, jak najmniej ograniczać straty ciepła, najlepiej gdyby taki dom pozbawiony był elementów takich, jak balkony, wykusze i lukarny (czyli wszystko to, co wystaje poza podstawową bryłę budynku), a dach najlepiej gdyby był  jednospadowy. Planując budowę takiego domu warto dokładnie przemyśleć jego wielkość – ustosunkować ją  względem liczby stałych domowników ( ograniczy to występowanie niewykorzystanych przestrzeni). Oczywiście bardzo ważnymi aspektami jest również właściwe usytuowanie budynku względem stron świata, a także wielkość oszkleń – ograniczanie oszklenia w północnej części, a bazowanie na oświetleniu południowym.

 

Czytając prosta bryła, dach jednospadowy, brak balkonów na których można posadzić kolorowe kwiaty, okna głównie od południa a od północy to już raczej szczędzimy, w mojej głowie przedstawia się obraz stodoły. Tak, Eko domu wyglądającego jak stodoła :). I tu z pomocą przychodzą architekci, których celem jest tak zaprojektowanie domów energooszczędnych i domów pasywnych, żeby spełniały one wszystkie kryteria formalne i jednocześnie cieszyły oko swoich właścicieli. Chcę Wam pokazać, że nawet najbardziej wymagające pod względem projektowym budynki, mogą wyglądać przytulnie oraz nowocześnie.

 

Projekty domów energooszczędnych

 

Projekt domu Liv 3 G2 WRC2015

 

Projekt domu HomeKoncept-44 KRX1049

 

Projekt domu Astrid (mała) II G2 energo WRC2578

 

Projekt domu Bob WRC1827

 

Projekt domu Florencja DCP210 WOB1020

 

Projekty domów pasywnych

 

Projekt domu Tarent Pasywny 5 LDP05 WOB1546

 

Projekt domu Espoo Pasywny 4 LDP04 WOB1545

 

Projekt domu Lipińscy Dom Pasywny 2 LDP02 WOB1086

 

Projekt domu Das haus II WOX1014

 

Projekt domu Pireus Pasywny 3 LDP03 WOB1544

 

Źródło: Zdjęcia pochodzą ze strony extradom.pl.

 

Jak Wam się podobają projekty? Czy któryś z nich szczególnie przypadł Wam do gustu? Mieszkacie w domu jednorodzinnym?

 

OBSERWATORZY BLOGGER | BLOGLOVIN’ | FACEBOOK | GOOGLE + | INSTAGRAM | PINTEREST | ZSZYWKA

3 komentarze

 • jointyicroissanty 30 lipca 2017 at 08:28

  Świetne projekty, drugi i czwarty podobają mi się najbardziej:)

  Reply
 • Banan 2 października 2017 at 12:06

  Piąty i szósty mnie zainteresowały. Wydają się naprawdę spoko 😉

  Reply
 • Forum Woda Mineralna 16 grudnia 2018 at 21:43

  W trakcie poszukiwania w sieci pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Jestem zachwycony że trafiłem na ten wpis w sieci. Wielu pisarzom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje ogromne pozytywne zaskoczenie. Nie dość, że sposób przekazywania informacji jest efektywny, to do tego znalazłam informację, których tak bardzo potrzebowałam. Chyba powinienem co najmniej dać lajka za twoją pracę . Po prostu super. Ja niewątpliwie będę rekomendował to miejsce i często wpadał zeby zobaczyć nowe artykuły Forum Woda Mineralna

  Reply

Leave a Comment